św. Paweł z Tarsu, Apostoł Narodów, męczennik

6588

Wzywany w lęku, w przypadkach ukąszeń węża, skurczy, chorób uszu.

Ochrania statki na morzu przed sztormem.

Patron: prasa katolicka, duszpasterze, teolodzy, tkacze, tkacze dywanów, robotnice, powroźnicy, siodlarze, wikliniarze, miasta Poznań, Berlin, Saragossa, Ryga, Rzym i wiele innych.

 święto – 29 czerwiec

Statua z wizerunkiem św. Pawła w Salzburgu, Katedra świętych Ruperta i Wergiliusza, Austria , zdjęcie fotolia, autor: Lefteris Papaulakis

Listy św. Pawła i Dzieje Apostolskie przybliżają postać Świętego. Święty Paweł pochodził z Tarsu (Turcja).

Urodził się w rodzinie Faryzeuszy ok 10 roku ne. Dano mu imię Szaweł. W wieku młodzieńczym przybył do Jerozolimy pobierać nauki. W  owym czasie był przeciwnikiem i prześladowcą chrześcijan (pomagał przy kamieniowaniu św.Szczepana(Dz 7-58).

W drodze do Damaszku nastąpiło nawrócenie Szawła za sprawą Chrystusa. Paweł Zelota staje się gorliwym wyznawcą Jezusa. Odbył wiele podróży misyjnych między innymi do Azji Mniejszej, Grecji, Koryntu, Macedonii, Turcji. Zmarł w Rzymie pomiędzy 63-67 rokiem ponosząc śmierć męczeńską (prawdopodobnie przez ścięcie głowy)

Istnieje legenda, która mówi, iż upadająca głowa Świętego trzy razy dotknęła ziemi, a w miejscach tych trysnęły 3 źródełka. W tym miejscu powstał kościół S. Paolo alle Tre Fontne. 

Wiedeń – fresk przedstawiający św. Paweła Apostoła z początku XX, zdjęcie fotolia, wieku. autor: Renáta Sedmáková

Cesarz Konstantyn wzniósł nad grobem św. Pawła kościół, który z czasem stał się bazyliką S. Paolo fuori le Mura. Mimo, iż Paweł nie był uczniem Jezusa uważany jest za apostoła. Apostoła narodów. Uznany za budowniczego chrześcijaństwa. założyciela Kościoła katolickiego. Wpływ św.Pawła w budowanie Kościoła stanowił jego podwaliny i stabilność w trudnych początkach chrześcijaństwa.

św.Paweł wizerunek przedstawiający Świętego na pomniku w Rzymie, Włochy przed fortem Anioła.

Ludowe zwyczaje traktują 29 czerwca (Święto apostołów Piotra i Pawła) jako dzień, w którym można przepowiedzieć pogodę na nadchodzącą jesień. Tego dnia np. w Holandii bydło karmi się ciastkami. Sadzi się też rośliny chroniące przed truciznami tzw, „korzonki św. Pawła”. 

Bazylika św. Pawła za Murami, Rzym, zdjęcie fotolia, autor: zatletic
Poprzedni artykułśw. Róża z Limy, tercjarka i mistyczka
Następny artykułśw. Maria Magdalena, świadek Męki i Zmartwychwstania Jezusa